Oblékáte se stejně na všechny typy plesů? Pozor, ať se společensky neztrapníte

Oblékáte se stejně na všechny typy plesů? Pozor, ať se společensky neztrapníte

Správný oblek pro studenta
Jak správně vybrat oblek pro studenta ke zkouškám?
20.8.2017
Jak se obléknout na ples – úvodní fotografie
Pozvání k tanci na plese. Jak si zajistit, abyste nebyl odmítnut, a čeho se vyvarovat?
17.11.2017

Oblékáte se stejně na všechny typy plesů? Pozor, ať se společensky neztrapníte

Pánský outfit vhodný na ples

Pánský outfit vhodný na ples

Máte doma jeden oblek, košili a kravatu, které si oblékáte na všechny plesy během sezóny? Chyba. I když v outfitu vypadáte skvěle, ne vždy se pro daný ples musí hodit. Pokud byste například na Ples v Opeře vyrazili v obleku s kravatou, budete působit podobně nepatřičně, jako kdybyste na hasičský ples přišli ve smokingu. Proč tomu tak je, a co si tedy obléknout na různé typy plesů, abyste měli jistotu, že budete oblečeni správně?

Vše se odvíjí od společenské úrovně plesu a s tím spojenými pravidly oblékání dle společenské etikety. Formálnější plesy samozřejmě vyžadují jiný výběr oděvu než ty neformální. Z těchto rozdílů plyne i prostor pro chybu, kterou můžete při výběru oděvu udělat.

Pánský outfit vhodný na ples
Pánský outfit vhodný na ples

Jaké oblečení zvolit na formální ples

Formální plesy, mezi které patří například Ples v Opeře a významné městské plesy, se konají ve velkých a často honosných sálech. Jedná se o slavnostní společenské události, u kterých se předpokládá striktnější dress code. Proto se neobejdou bez formálního oblečení. Co si tedy vzít na sebe?

V prvé řadě se podívejte na pozvánku. Je-li na ní uveden konkrétní dress code, měli byste se jím řídit. Pro Ples v Opeře bývá zpravidla předepsán dress code Black tie. Jeho základem je pánský smoking černé barvy. Jakou košili, obuv a doplňky zvolit, se dozvíte v článku Black tie: Kdy nosit smoking a co si k němu obléknout.

Pro městské, univerzitní, maturitní a jiné formální plesy je typické, že neuvádějí dress code. Proto se nejčastěji volí dress code Formal dress. To znamená, že byste si měli obléknout tmavý pánský oblek, například černý, tmavě modrý, nebo tmavě šedý. Volit můžete matný i lesklý, s vestou či bez. Vyhněte se oblekům s viditelným vzorem. Ty se hodí především do zaměstnání.

Pokud chcete vypadat co nejslavnostněji, doplňte tmavý oblek bílou košilí. Můžete volit i jednobarevnou košili v decentních tónech. Nezapomeňte, že k obleku se nosí vždy košile s dlouhým rukávem a bez vzoru. V tomto případě dejte přednost společenské košili se zapínáním na manžetové knoflíčky, které dokonale umocní váš slavnostní vzhled. Skvělé řešení, které vám ušetří čas i peníze, představuje společenská košile s univerzální manžetou. Ke košili si uvažte kravatu. Vyvarujte se však kravat s diagonálním pruhem, které se nosí pouze do práce. Váš outfit skvěle doplní i pánský motýlek.

Ideální pánský outfit pro formální plesy
Ideální pánský outfit pro formální plesy

K černé společenské obuvi si oblékněte černé ponožky, dostatečně vysoké, aby se vám při sezení neodhalovaly holeně. Plesy se konají především přes zimu. Pokud nechcete vypadat jako buran, zapomeňte na bundu. V tomto případě se neobejdete bez kabátu. Vyberte si kvalitní vlněný kabát, který vás cestou na ples příjemně zahřeje a dokonale skryje vaše oblekové sako, což je jedno z pravidel společenské etikety.

Pokud se chystáte na formální ples a na pozvánce není uveden konkrétní dress code, pokuste se zjistit, jak byli muži oblečeni na předchozích ročnících. Nemáte-li tuto možnost, řiďte se zdravým úsudkem a zvažte, zda je vhodnější jít na ples ve smokingu, nebo v tmavém obleku. Nestačí vám hádat a chcete mít jistotu? V tom případě kontaktujte pořadatele.

V čem vyrazit na neformální ples

K neformálním plesům se řadí zejména plesy různých spolků, například hasičský, myslivecký nebo chovatelský ples. Konají se často v neformálních prostorách, jako jsou tělocvičny, sály obecních hostinců a podobně. I v tomto prostředí byste měli být oblečení dle základních pravidel etikety. Není však potřeba držet se jich striktně v každém detailu. Jaké oblečení by měl tedy muž zvolit?

I zde je základem tmavý oblek a černá společenská obuv. Košili vybírejte jednobarevnou a nebojte se sáhnout i po tmavších barevných odstínech, které efektně doplníte světlejší kravatou, případně motýlkem. Zapínání košile postačí na klasické knoflíky. Celý outfit můžete oživit kapesníčkem do saka.

Pánský outfit vhodný pro neformální plesy
Pánský outfit vhodný pro neformální plesy

Rádi byste zjistili ještě další podrobné informace, jak se obléknout na ples a na co nezapomenout? Přečtěte si je v článku Jak se obléknout na ples. Prohlédněte si širokou nabídku oblečení, obuvi a doplňků, které jsou pro společenské události ideální volbou.