Manžetové knoflíčky jsou neodmyslitelnou součástí pánské společenské módy. I když se může jednat o zdánlivě malý a možná pro někoho zanedbatelný doplněk, věřte, že okolí si toho všímá a hodnotí. Ať už se oblékáte do zaměstnání, na důležité obchodní jednání, na svatbu, ples, promoce nebo do tanečních, měli byste znát základní pravidla výběru manžetových knoflíků, abyste byli za skutečného gentlemana. Praktické rady si můžete přečíst v následujících řádcích.
Historie manžetových knoflíčků
Manžetový knoflíček je součástí pánských šatníků už téměř 800 let. Pánská móda se vždy vyznačovala detaily, které byly dotáhnuté do naprosté řemeslné preciznosti. Manžetový knoflíček je znamením nejen prestiže, ale především dobrého vkusu a životního postoje.
Historie manžetových knoflíčků je úzce spjatá s výrobou klasických knoflíků. První nálezy jsou staré téměř 5 000 let. Teprve však během 13. století se začaly vyrábět ony zázračné manžetové knoflíčky jako zakončení u rukávů.
První záznam slovního spojení „manžetový knoflíček“ se objevil v roce 1788. Nejprve se dírkou u rukávů provlékaly stuhy a pak k nim přibyl i zdobný kamínek. V roce 1845 se muži začali zajímat o dvojité francouzské manžety košil díky románu Alexandra Dumase, Hrabě Monte Christo. Říká se, že Dumasův román inspiroval francouzské krejčí a zdvojnásobil tak poptávku po dvojitých manžetách.
V pozdní viktoriánské době byly manžetové knoflíčky a košilové knoflíky nezbytnou součástí šatníku každého gentlemana. V 60. a 70. letech se poptávka snížila a v 80. letech se francouzské manžetové košile znovu vrátily do pánských šatníků a opět slaví velkolepý návrat.